راهکارهای ساده و کارآمد برای گسترش دایره لغات ضروری IELTS

راهکارهای ساده و کارآمد برای گسترش دایره لغات ضروری IELTS

راهکارهای ساده و کارآمد برای گسترش دایره لغات ضروری IELTS :

با توجه به نیاز و درخواست زبان آموزان عزیز در مورد یادگیری و گسترش دایره لغات برای آزمون IELTS تصمیم گرفتیم برای راهنمایی شما عزیزان ، مطالب و راهکارهایی را که تجربه آنها را موثر دانسته فراهم کنیم.
در آزمون IELTS قسمت مشخصی برای ارزیابی لغات و واژگان وجود ندارد. و در تمام بخشهای speaking, writing,listening , reading شما باید لغات ضروری، طرز تلفظ صحیح و نوشتار آنها را به خوبی یاد بگیرید.
نکته مهم این است که در بخش speaking و writing حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد نمره شما بستگی به درستی و تنوع لغاتی دارد که شما استفاده میکنید بنابراین بالا رفتن دایره لغات شما ، منجر به بالا رفتن نمره کل شما میشود.

چگونه لغات ضروری IELTS را یاد بگیرید:

۱) در پی کلمات جدید باشید:

اکثر مدرسان از شما میخواهند که برای یادگیری لغات بیشتر روزنامه یا مجله بخوانید و یا فیلم و برنامه های تلویزیونی زبان انگلیسی بیشتر ببینید.
اما نکته مهم این است که به دنبال کلمات جدید و سخت در انها باشید. بعضی زبان آموزان نیازی به یادگیری لغات سخت نمیبینند و فکر میکنند کاربردی ندارد ،اما شما این عادت را در خود ایجاد کنید که حتی کلمات دشوار را بخوانید، معنی آنها را پیدا کنید و در مکالمه و نوشتار خود از آنها استفاده کنید. اگر تلاش کنید که به دنبال تلفظ صحیح و ریشه کلمات بگردید ، به مراتب یادگیری آنها برایتان راحت تر خواهد شد.

۲) یک دفتر یادداشت لغات برای خود داشته باشید :

شاید این کار در نگاه اول برای شما پیش پا افتاده باشد اما قطعا به شما کمک میکند تا کلمات را بهتر یاد بگیرید. علاوه بر آن در زمان نزدیک شدن به آزمون شما دفترچه ای از لغات و کلمات متنوعی خواهید داشت که میتوانید به راحتی برای مرور از آن استفاده کنید.

۳) استفاده از لغات یادداشت شده در مکالمات:

حال که دفترچه لغات را فراهم کرده اید ، آنها را در دنیای واقعی استفاده کنید. میتوانید موضوعی را انتخاب کنید و با کلماتی که آموخته اید چند دقیقه صحبت کنید.اما دقت داشته باشید که در قسمت writing از یک لغت بیش از حد استفاده نکنید و سعی کنید کلمات مشابه و مترادف به کار ببرید.

۴) نرم افزارهای یادگیری و تمرین لغات را امتحان کنید:

این روزها همه گوشی هوشمند دارند که میتوان برای یادگیری از آنها کمک گرفت. برای زبان آموزانی که تازه شروع کرده اند برنامه magoosh را پیشنهاد میکنیم که علاوه بر لغات تازه ، تمرینات ، مترادفها ، را به شما آموزش میدهد . برنامه های دیگری که میتوانید از آن استفاده کنید عبارتند از :
Little words
Word to word
Power vocab

۵) برنامه یوتیوپ را فراموش نکنید:

اکثر ما برای سرگرمی از این برنامه استفاده میکنیم ، اما در این platform هزاران کانال آموزش انگلیسی وجود دارد که میتواند به شما کمک کند. البته این را هم در نظر داشته باشید که اگر لغات را یاد بگیرید ولی نتوانید در speaking و writing از آنها استفاده کنید هیچ فایده ای ندارد. بهترین کار این است که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ لغت ضروری را یاد بگیرید ، یادداشت کنید، و بعد به دنبال معانی و نحوه بکارگیری آنها باشید.

۶) حفظ نکنید، یاد بگیرید:

این را یاد بدانید که همه چیز برای حفظ کردن نیست. لغات هم حفظ کردنی نیستند . گاهی در پس هر واژه چندین معنی متفاوت نهفته است. گاهی اوقات یک لغت در جمله های مختلف معانی مختلفی دارند پس لغات را در جمله بیاموزید و شکل کاربردی اش را یاد بگیرید.

The winners were presented by medals.
مدالها به برندگان اهدا شد.
He gave me a present
او به من کادو داد
همانطور که میبینید معنی کلمه present در جمله ها متفاوت است.

۷) روزنامه و مجله بخوانید:

مطالعه کردن بهترین راه برای یادگیری است. برای بالا بردن سطح speaking و writing, زیر کلمات جدیدی که معنی آنها را نمی دانید خط بکشید و در دفتر خود یادداشت کنید و سعی کنید یک یا دو بار در هفته آنها را مرور کنید.

دیکشنری داشته باشید:

یکی از رایجترین راهها برای یادگیری معنی لغات داشتن یک دیکشنری جیبی است که میتوانید در هنگام مطالعه با رو به رو شدن با لغات جدید بلافاصله معنی آن را پیدا کنید و یا از ابتدای کتاب شروع به مطالعه و یادگیری لغات جدید بپردازید.

۹) استفاده از فایلهای صوتی و تصویری:

یکی از بهترین راههای یادگیری استفاده از فایلهای صوتی مانند podcast است شما میتوانید علاوه بر این از ویدئو ها و برنامه های مورد علاقه خود استفاده کنید.

۱۰) از اصطلاحات غافل نشوید:

در ازمون IELTS استفاده از اصطلاحات در speaking بسیار
مفید و تاثیرگذار است اما اگر داوطلب آزمون آکادمیک هستید از استفاده از آنها در writing خودداری کنید.

امیدواریم این مطالب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشند .
منتظر مطالب جدید و راهکارهای جدید ما باشید.

0 0 آرا
Article Rating
اشتراک در
اشاره به موضوع
guest
0 Comments
بازخورد های آنلاین
نمایش تمام نظر ها
0
لطفا نظر دهیدx